Bojím se, že přiberu

Nedávno jsem si povídala s kamarádkou o intuitivním stravování a ona mi řekla větu: „Víš Kristý, já bych ráda začala jíst intuitivně, ale já se bojím, že kvůli tomu přiberu.”

Mně najednou došlo, že tohle je možná jedna z hlavních překážek, která brání ženám začít jíst intuitivně. A možná se tahle obava týká i tebe. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek, abych ti řekla, že je to naprosto normální.

Je NORMÁLNÍ mít strach z toho, že přibereš, když se vzdáš přísných pravidel týkajících se jídla, která v intuitivním stravování neexistují.

V tomto článku ti chci vysvětlit, odkud se tvůj strach bere, jak s ním pracovat, jak si dovolit tyto obavy pustit a jak se usmířit s jídlem.

„Chci být hubená.”

Touha zhubnout je normální, vzhledem k tomu, že žijeme ve společnosti, která se silně orientuje na váhu a na to, jak by naše ideální váha měla vypadat. Pro většinu z nás jsou ovšem tato čísla na váze spíše důvodem k nespokojenosti, kritice a nízké sebedůvěře.

Je samozřejmě jasný, že se hned ráno nevzbudíš a neřekneš si: „Ok, jsem absolutně smířená s tím, jak vypadám a kolik vážím.” Zbavit se své představy o ideální váze je těžké, ale to ještě neznamená, že se to nemůže časem změnit.

„Co se stane, když přestanu držet dietu?”

Nevím. 

Nikdo to neví.

A to je samozřejmě děsivé, takže je úplně v pořádku cítit určité obavy. Myšlenka, že nemáš pod kontrolou svou váhu, může být nepříjemná. Zejména proto, že zprávy, které nám dietní kultura léta letoucí servíruje, nám říkají: „Ty můžeš a měla bys ovládat svoji váhu…a pokud ne, pak se málo snažíš.”

Takže to ve finále vypadá tak, že „být hubená” je morální povinností každé ženy. A pokud není hubená, je to její selhání. Rozhodně to není selhání extra super trendy diety.

Jenže to není pravda. To není tvoje chyba. To není tvoje selhání. Pravda je taková, že to je chyba a selhání diety.

Evelyn Tribole, spoluautorka intuitivního stravování se k tomu vyjádřila takto: „Hubnoucí průmysl je jediným odvětvím, kde si zákazník koupí produkt, který když nefunguje, výrobce viní zákazníka.”

„Odkud pochází můj strach z přibývání na váze?”

Zamysli se teď nad svojí osobní dietní historií a vzpomeň si, jak moc jsi dokázala „kontrolovat” svoji váhu. Statistika ukazuje, že diety spíše vedou k tzv. hmotnostním cyklům (hubnu, přiberu, hubnu, přiberu víc), než k „trvalému úbytku váhy.”

Jestli si díky dietě zhubla, co jsi tomu musela obětovat? Jak to ovlivnilo tvůj společenský nebo rodinný život? Musela ses omezovat? Neustále kontrolovat? Cítila jsi výčitky při jakékoliv chybičce? Stres? Úzkost?

Některé diety dokonce proklamují dosažení rychlého a snadného úbytku váhy. V momentě, kdy zjistíš, že to není ani rychlé, ani snadné, nastupuje pocit vlastní neschopnosti. Nedostatek silné vůle. A to rozhodně nepřispívá k dobrému vztahu k jídlu ani k vlastnímu tělu. Naopak.

Přichází STRACH. Strach, že nedokážeš mít pod kontrolou svoji váhu, že ať děláš, co děláš, nic nefunguje. Strach, že nejsi dost dobrá.

Těmto myšlenkám nepřispívá ani fakt, že jsme byly vychovávány ve společnosti, která vyzdvihuje štíhlost a která přistupuje k lidem různě, na základě jejich velikosti. Přitom každé tělo, ať už má takovou nebo makovou velikost, si zaslouží naši úctu a respekt. 

Tvoji hodnotu jako člověka, neurčuje

Sebekoučovací cvičení

Zkus se teď sama sebe zeptat na tyto otázky:

  • Odkud se vzal můj strach z přibývání na váze?
  • Proč je pro mě štíhlost tak moc důležitá?
  • Co si myslím o lidech s vyšší váhou?
  • Proč mám pocit, že nebudu dost dobrá a nezasloužím si být milovaná, když budu mít větší velikost oblečení?
  • Jak na mě tato přesvědčení působí? 
  • Jsou v souladu s mými hodnotami?
  • Jaké důkazy mám pro tato přesvědčení?

„Fajn, ale jak mám tahle přesvědčení změnit?”

Ty už ale svá přesvědčení měníš. Už jen tím, že čteš tento článek, že o svých přesvědčeních týkajících se váhy přemýšlíš, že prozkoumáváš své životní hodnoty. 

Pokus se teď na chvíli zapomenout na svoji touhu zhubnout. Vnímej to jako něco, co je teď vedlejší a nedůležité. Něco, co vůbec nesouvisí s tím, jaká jsi.

Diety a snaha o zhubnutí nás neustále nutí myslet na budoucnost: „Jak se můj život změní, až budu hubená.” Nebo. „Co všechno si budu moct dovolit, až zhubnu.” 

Takové myšlenky opět vyvolávají strach a úzkosti, které ti brání užívat si života, respektovat své tělo a pečovat o něj s láskou teď a tady. Když odsuneš myšlenku na  hubnutí do ústraní, můžeš začít přemýšlet o tom, co všechno tvé tělo umí, co dokázalo a jaké překážky překonalo.

Můžeš o něj pečovat tak, aby se cítilo spokojené. Můžeš objevit něco, co vůbec nevyžaduje, abys byla hubenější. Něco mnohem zábavnějšího než je omezování se v jídle, které v tobě vyvolává stres. 

Možná je tvoje představa o hubenějším JÁ spojena s touhou být milována, respektována, oceňována nebo úspěšná. Ale tohle všechno není podmíněno velikostí tvého těla. Toho můžeš dosáhnout s jakoukoliv velikostí.

Dovol si užívat si život ve svém těle.

„Jak se můžu usmířit  s jídlem.”

Strach z přibírání je úzce spojen s tím, že si zakazujeme jíst jídla, která nespadají do kategorie „dobré nebo zdravé” jídlo. Jakmile jen pomyslíme na takové jídlo, okamžitě nás napadne: „Tak tohle nesmím, po tom zaručeně přiberu.”

Ale co když na to máme i přes to chuť? Co když náš zákaz jíst to, co chceme jíst, v nás vyvolává spíš výčitky, frustraci a úzkosti? 

Nebylo by lepší si dovolit jíst cokoliv a věřit, že naše tělo ví, co je pro nás v danou chvíli nejlepší? Že ví, kolik čeho sníst, aby mu bylo dobře?

Za mě jednoznačně: „Bylo.”

Protože, když si dovolíš jíst cokoliv bez strachu z přibírání a začneš důvěřovat svému tělu, brzy sama přijdeš na to, co jíst, abys byla spokojená se svým tělem. Bez toho, aniž bys musela držet diety a omezovat se v jídle.

Jistě. Změnit nastavení mysli, rozloučit se s myšlenkou na hubnutí a jíst intuitivně je proces, který vyžaduje čas a trénink. Proto jsem pro tebe vytvořila 5týdenní online kurz Zamiluj se do jídla, který ti s tím pomůže a díky kterému si uvědomíš, že jídlo není tvůj nepřítel. Navíc v něm najdeš i speciální cvičení „Smutek při loučení se s dietou.”

Zamiluj se do jídla
Vizitka Kristýna Novotná

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *